Pop-up book "Jak być dzieckiem po siedemdziesiątce". Jubileusz 70 lat Olsztyńskiego Teatru Lalek

"Dzieci mają wręcz niezwyłą moc, aby zmieniać się we wszystko, w co tylko zapragną"

Jean Cocteau







Słyszeliście o czymś takim jak 𝐏𝐨𝐩-𝐮𝐩 𝐛𝐨𝐨𝐤? 

To taka wyjątkowa książka z trójwymiarowymi stronami, często z elementami wyskakującymi po przewróceniu strony. Coś takiego jak trójwymiarowe kartki pocztowe, kojarzycie?

W języku polskim nie posiadamy pasownego odpowiednika w nomenklaturze, można ją nazwać, np. "książką rozkładanką". 

Ruchome, wieloplanowe obrazy tworzone są przez wycinanie i odpowiednie zaginanie papieru oraz doklejanie tak przygotowanych elementów we właściwym miejscu na stronach. Poprzez otwieranie poszczególnym stronic planowe struktury samoistnie unoszą się lub wprawiane są w ruch elementy działające na odpowiednio wykonanych papierowych mechanizmach. Opracowanie i tworzenie tego typu rozkładanych konstrukcji jest czasami nazywane m.in. „𝒊𝒏𝒛̇𝒚𝒏𝒊𝒆𝒓𝒊𝒂̨ 𝒑𝒂𝒑𝒊𝒆𝒓𝒖”.

Brzmi bajecznie, prawda?

Z okazji 70. urodzin OTL, został wydany taki właśnie pop-up book - 𝐏𝐨𝐫𝐚𝐝𝐧𝐢𝐤 𝐉𝐮𝐛𝐢𝐥𝐞𝐮𝐬𝐳𝐨𝐰𝐲 "𝑱𝒂𝒌 𝒃𝒚𝒄́ 𝒅𝒛𝒊𝒆𝒄𝒌𝒊𝒆𝒎 𝒑𝒐 𝒔𝒊𝒆𝒅𝒆𝒎𝒅𝒛𝒊𝒆𝒔𝒊𝒂̨𝒕𝒄𝒆".

W tej niezwykłej formie i nader oryginalnym formacie wydawniczym ukryta jest malownicza historia siedmiu dekad Olsztyńskiego Teatru Lalek. Dostępnie, lekko, z zawadiackim humorem i zachętą do współuczestnictwa w tej opowieści - można bowiem zmontować także własne elementy tej książki, a poszczególne komponenty wykonują ekstrawaganckie piruety papierowe na oczach czytelnika za niemalże jednym pociągnięciem.

Wspaniała inicjatywa i piękny projekt! 

***
Sezon 2023/2024 to dla Olsztyńskiego Teatru Lalek szczególny jubileusz 70 lat istnienia.
W 1953 roku utworzone zostało Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej "Czerwony Kapturek" i właśnie taką nazwę nosił Olsztyński Teatr Lalek aż do roku 1986.

Cały sezon to wielka okazja do świętowania okrąglutkich urodzin, w planach 4 premiery i 4 wernisaże.

Na tę okazję wystawiona była także ekspozycja "70 lat Olsztyńskiego Teatru Lalek w plakacie"

Od plakatu pierwszego spektaklu "Piękna to była przygoda" rozpoczyna się ta krótka przygoda z afiszami OTL, prowadząca przez różne stylistyki - od z pozoru zwyczajnych, prostych w środkach komunikatów obwieszczających premierę aż do współczesności przepełnionej wizualną głębią, wielopryzmatem formy i wyrazu plastycznego.
To taki short meeting z ewolucją idei twórczej, będące wyprawą do źródeł historii dzieła artystycznego jakim jest plakat oraz teatrów lalkowych sensu stricte. Relacja z wystawy pojawiła się na moich SM. 

Popularne posty z tego bloga

Serce czy mózg? Piotr Nowak

TWORZE[M]NIE

O mnie słów kilka